Ubezpieczenie komunikacyjne – co nam gwarantują?

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na te obowiązkowe oraz dobrowolne. Ubezpieczenie pojazdu w tym drugim przypadku może mieć szeroki lub wąski zakres. Wszystko zależy od tego, jaką umowę podpisaliśmy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Co nam daję takie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie obowiązkowe

W przypadku OC nie mamy możliwości wyboru. To ubezpieczenie po prostu musimy wykupić, jeśli jesteśmy posiadaczem pojazdu zmechanizowanego, który może i ma prawo poruszać się po polskich drogach. Brak tego ubezpieczenia powoduje, że zostanie nałożona na nas kara. Zakres ubezpieczenia jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, a reguluje go ustawa. Oznacza to w praktyce, że przy wyborze ubezpieczenia OC, kierować się należy przede wszystkim ceną. Samo ubezpieczenie gwarantuje, że ubezpieczyciel pokryje z naszej polisy szkody, które wyrządzimy innym uczestnikom ruchu.

Ubezpieczenie komunikacyjne – co nam gwarantują?

AC

AC czyli popularne autocasco to z kolei ubezpieczenie dobrowolne. Chroni ono nasz dobytek, a konkretnie pozwala na odtworzenie uszkodzonego pojazdu czy gwarantuje zwrot pieniędzy, jeśli samochód zostanie skradziony. Ochroną w ramach AC objęte są szkody powstałe w wyniku zderzenia się pojazdów, zderzenia z osobami, zwierzętami lub przedmiotami na zewnątrz samochodu, uszkodzenia auta przez osoby trzecie. Także zdarzeń losowych jak pożaru, wybuchu, zatopienia, działania sił przyrody, działania czynnika termicznego lub chemicznego, pochodzącego z zewnątrz pojazdu. Odszkodowanie uzyskamy też, kiedy dojdzie kradzieży samochodu lub jego części, lub wyposażenia.

W przypadku ubezpieczenia AC należy pamiętać, że jego zakres nie jest regulowany przez ustawę. Oznacza to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może inaczej formułować umowy, które przedstawia nam do podpisania. Dlatego należy dokładnie dowiedzieć się, jakie przysługują nam prawa i kiedy otrzymamy, a kiedy nie mamy szans na wypłatę odszkodowania. W innym przypadku może nas spotkać bowiem poważne rozczarowanie, kiedy okażę się na przykład, że ubezpieczyciel nie przewidział wypłaty za skradzione opony czy wycieraczki.

Sprawdź szczegóły na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *